Ana içeriğe atla

5 Adımda başladığınız işi bitirme klavuzu


Başladığınız işi bitirememe hastalığına mı tutuldunuz ? Ya da bir fikre başlamakta zorluk mu çekiyorsunuz? Cevabınız evet ise bu yazı tam sizin için biçilmiş kaftan olabilir.

İnsanlar, özellikle biz Türkler fikir bulmak konusunda sıkıntı 
yaşamıyoruz . Mahallemizin delisinin bile Amerikalı Girişimcileri hayrete düşürecek fikirleri vardır. Bizim asıl sorumuz bir fikri hayata geçirmek için ona başlamak. Ya da başlamışsak o fikri/işi/görevi bitirememek. Bu işin psikolojisi gereği, başlayıp ta bitirememek sinir bozucu, ve endişe verici olabilir. Başladığımız işi tutarlı bir şekilde tamamlamayı öğrenmenin vakti geldi .
Hadi başlıkta da belirttiğimiz gibi adımları sıralayalım. 

1.Neye başlayacağınızı bilin
Evet neye başlayacağınızı, bunun ne kadar zaman alacağını, ne kadar çabalamanız gerektiğini önceden bilmelisiniz. Zaman çaba ve hatta para harcamadan bir şeylere başlamak genellikle o işi asla bitirememek demektir. Geçmişinizi gözünüzün önünde canlandırın ve yarıda bıraktığınız işleri hatırlayın. Göreceğiniz gibi yarım ilgi duyduğunuz, zaman ve çaba harcamadığınız işler genelde yarım kalmıştır.

                      2. hedefinizi kesin olarak belirleyin

Hedefi kesin ve net bir şekilde belirlemek çok önemli. Hedefi belirledikten sonra küçük parçalara ayırıp, adım adım parçaları tamamlayarak bir sonraki parçaya geçmek daha motve edici olacaktır. Örneğin ev yapmak istiyorsunuz  ev örneğini küçük parcalara ayrımazsak sözgelimi önce temeli, sonra kolonları, sonra duvarları .... böyle parçalara ayırarak çalışmak çok daha motive edici olacaktır. 

                 
                      3. Bir ödül sitemi oluşturun 

Evet yanlış duymadınız hedefinizde birtirdiğiniz her parça için kendinize  ödül verecek bir ödül sistemi oluşturun.Buda sizi bir sonraki parça için motive edecektir. Ayrıca ödül vermek zihninizde yaşadıgınız  tatmin duygusunun gerçekte ifadesi olacaktır. 

                      4. Zamanınızı esnek bir şekilde yönetin 

Zaman yönetimi içinde bulunduğumuz çağda çok önemli bir olgudur. Çünkü Herbirimizin bir sürü sorumluluğu var . Hedeflediğimiz şey için doğru zamanı seçip, hemen işe koyulmalıyız. Eğer "ben yarın yaparım" Deyip projemizi ertelersek muhtemelen o işi hiç bir zaman bitiremeyiz. 


                     5. Sizi denetleyebilecek  bir partner bulun 

Motivasyonunuzun ne kadar güçlü olursa olsun. İç disiplininiz nekadar iyi olursa olsun. Hedefinize  varmak konusunda kendinizi teşvik etmek oldukça zor olabilir. İşte tam bu nokta da sizi denetleyecek teşvik edecek bir partner çok işinize yarayacaktır. Örneğin hedefiniz bir kitabı okumak olsun ve kitaptan her gün 40 sayfa okumak hedefinizin parcaları olsun. Partneriniz her gün sizin kitabı okuyup okumadıgınızı denetlemesi, sizden kitabın okudugunuz sayfalarının özetini istemesi. Sizi  yolda tutacaktır. 


Ve artık bitirme  zamanı... Evet arkadaşlar bu adımları takip ederek başladığınız işi bitirebilirsiniz. 
Başladığınızda sürekli olarak tamamlamanın mümkün oldugunu  göreceksniz.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

BİGO LİVE ile canlı yayın yaparak para kazanın

Mobil cihazları eskisi gibi sadece telefon açmak için kullanmıyoruz. Artık öyle bir duruma geldik ki onlarla yapamayacağımız bir şey  kalmadı gibi. Son zamanlarda edepli yayın yaparak para kazanabileceğiniz bir sürü mobil uygulama çıktı. BİGO LİVE  bunlardan birtanesi ve ben diğerlerine de fırsat buldukça Bu blog da değineceğim.  Şimdi bu postumuzun konusu olan BiGO LİVE ile para nasıl kazanılır bunlara değinelim

Nedir bu BİGO LİVE

BiGO LİVE  online video yayını yapabileceğiniz sosyal bir uygulamadır. Android için google playden İphone için App Storedan temin edebilirsiniz. Bu uygulamayı kullanan yayıncılar genelde  izleyicilerine  yeteneklerini, yemek pişirmeyi, günlük hayatı, danslarını ve bu türden edepli bir çok aktivitelerini izletirler. Bunun karşılığında sizi izleyenler size hediyeler ve Coins yollar. Makalenin başından beri "edepli" kelimesini kullandım. Bunun sebebi BİGO LİVE ın çok kati kuralları olmasıdır. Edepsiz yayın yapmak yasaktır, sigara içmek yasaktır (hatta…

Linux için harika simge teması: Sardi icon theme

Merhaba arkadaşlar uzun süredir  işletim sistemi  olarak linux  Mİnt  kullanıyorum.  Eğer linux kullanıyorsanız aklınıza gelebilecek her şeyin sayamayacağınız kadar çok alternatifi vardır. Simge temaları da istisna değildir. Şimdi sizlere benim de çok severek kullandığım Sardi icon temasının nasıl kuruldugunu anlatmaya çalışacağım.  Öncelikle ufak bir tanım yapalım. 
Sardi simge teması nedir ?
Sardi icon tema renkli, dairesel, modern, özelleştirebilir simge temasıdır.  İlk zamanlar Ardis icon temasını devamı olarak geliştirildi. Fakat daha sonra Sardi ismini alarak, alışıla gelmiş  Ardis temasının kökeni dışında gelişti. Sardi simge teması, birden fazla tema seçeneği sunar. (Yaklaşık 20 adet)    Şimdi bunların bir  kaçının  isimlerine genel bir bakış yapalım.

-Sardi -Sardi Faenza Black -Sardi Black -Sardi Flat Black -Sardi Ghost -Sardi Grey -Sardi Mono -Sardi Orange -Sardi Red -Sardi Vertexed
Nasıl kurulur ? 
Ben Mint  kullanıcısı olduğum için  linux mint te nasıl kurulacağını anlatacağım.…