Ana içeriğe atla

Mark Zuckerberg gibi olmanın 9 şifresi

Bildiğiniz gibi Mark Zuckerberg dünyanın en zengin genci. 27 Yaşında facebook' u kurdu ve herşeyi değiştirdi. Bütün dünyanın fikirlerini paylaşma biçimini değiştirdi. Bütün dünyanın internet üzerinden sosyalleşme biçimini değiştirdi. Tabiki bu kazara olmadı. Mark Zuckerberg daha öncesinde  yaptıkları ve yaşama şekliyle buna zaten hazırdı. 

Şimdi sizlerle Mark Zuckerberg'in  9 şifresini paylaşacağım lütfen okumaya devam edin ......

1. Kombine fikirler 

Facemash zuckerberg resmiEn iyi fikirler genellikle eski fikirlerin kombinasyonundan gelir...

2003 yılının Ekim ayında Mark Zuckerberg, Facemash adını verdiği bir internet sitesi oluşturdu. Facemash şöyle çalışıyordu siteyi açtığınızda karşınıza iki adet resim çıkıyordu ve siz birini seçiyordunuz. Facemash in çalışma mantığı kabaca böyleydi.

Facemash kampüste oldukça ünlenmişti. Fakat büyük bir problem vardı . Zuckerberg Facemash'i oluşturmak için kampusun ağını hackleyerek öğrencilerin resimlerini illegal yolla elde etmişti. Bunu öğrenen kampüs yönetimi Facemash'i kapatmıştı. 

Bir sonraki dönemde Zuckerberg bir sınıf arkadaşının sanat tarihi finalini geçmesine yardımcı olmak için Facemash'e çok benzeyen bir site yaptı. 

Takip eden zamanlarda Zuckerberg kendilerine Harvard Grubu diyen bir grup için programcı olarak çalışmaya başladı. Bu grup harvard da okuyan öğrencilerin birbirleriyle tanışıp sosyalleşmesi için bir site geliştiriyordu.  harvardconnection.com    (Zuckerberg 'in bu fikri çalıp facebook için kullandığı bilinir. Ve mahkeme kararıyla tescil edilmiştir. Zuckerberg daha sonra  bu fikrin sahiplerine çuvalla para ödemiştir.) 

Yukarıdaki üç fikirde facebook'u oluşturmak için kombine edildi ve facebook oluştu...2. Küçük adımlarla başlayın

harvard logosu harvard hakkında

2004 yılının Şubat ayında Zuckerberg Facebook u  sadece harvard öğrenciler için başlattı. İlk zamanlar facebook'u sadedce harvard öğrencileri kullanıyordu. İlerleyen aylarda Stanford, Yale gibi üniversiteler içinde aktif oldu. 

Daha sonra facebook başka okullar için aktif olmaya başladı. Ve e nihayetinde facebook 2006 yılında bütün dünya için aktif  oldu . 

Zuckerberg Yukarıda facebook'un kısa tarihçesinde gördüğümüz gibi ufak adımlarla işe koyulmuş. 
3. Kullanıcı odaklı olun

facebookun ilk zamanları


Müşteri her zaman haklıdır. Bunu genelde bütün şirketler bilirler, fakat bir çoğu yeni ürün tasarlarken buna gerçekten insanların ihtiyacı var mı ? diye sormazlar. Hatta bir çok şirket yeni ürün ve yahut yeni servis üretirler ve gelir derler ki  :  Buna insanların ihtiyacının olmasını nasıl sağlarız ? 

Fakat Mark Zuckerberg geleneksel anlayıştan farklı olarak, önce kullanıcılarının yanında durup, neyi istediklerini anlayıp, daha sonra bu isteğe cevap veren ürünler ve özellikler geliştirmiştir... 


"Facebook'u geliştirirken insanlar hakkında ne bilmek istiyoruz' u değil. İnsanlar kendileri hakkında ne anlatmak istiyor'u  Önemsedik.."
                                                                       Mark Zuckerberg 

Friensdter ve Myspace gibi rakipleri kan kaybederken, facebook kullanıcılarının ne istediğini anlamaya çalışarak Hızla büyüdü.  4.Kendi Kurallarınız olsun


kural kurallar ilke


İş dünyasını bilirsiniz serttir katıdır. Fakat Mark Zuckerberg hep kendi kurallarını koymuştur. En önemli toplantılara  terlik, kısa pantolon, ve penye kombinasyonu ile katılmıştır.  Kendi kurallarını koyarak yatırımcılarına ve kullanıcılarına 21yy 'da  yenilikçiliğin nasıl olması gerektiğini göstermiştir. 
5.Misyon sahibi olmak 


Halihazırda 20 milyar dolar serveti olan (yarısından çoğunu hayır işlerinde kullanacağını vaad etmiştir) . Mark'ın  daha fazla para kazanmak için motive olacağına inanmak gerçekten zor. Bakın kendisi ne diyor. 

"Evet bir sürü para kazanabiliriz. Fakat bu asla hedefimiz olamaz."
                                                                Mark Zuckerberg


Facebook'un misyonu insanlara paylaşma ve dünyayı daha açık hale getirme gücünü vermektir. Asla daha fazla para kazanmak değil. Misyon ve vizyon şirketler ve insanlar için çok önemlidir. Eğer hala bir misyon belirlemedi iseniz. Zuckerberg  gibi önce  oturup düşünüp bunu belirlemek lazım. 


6. Dünya çapında düşünmek


2010 yılında  Zuckerberg her gün bir saatini ayırarak mandarince(Çin de en çok konuşulan dil) öğrendi.Çin'i defalarca kere ziyaret etmiştir. İlk gittiği zamanlar da Baidu (Google' un Çince karşılığı)
ofislerini gezdi. Dünyanın en kalabalık nüfusuna sahip Çin deki potansiyeli her fırsatta dile getiriyor. 
İnternet Çağında mesafe neredeyse imkansız hala geldi. İnternet yardımıyla sizde artık işinizi bütün dünyaya açabilirsiniz.. 


7.İşinizle bağlantıda kalın fedakar olun


Eğer Mark Zuckerberg harvard da okurken yatmadan önce çalışmaya istekli ve meyilli olmasa idi bugün facebook olmazdı. Bu iş ahlakı bugüne kadar gelip facebook un şirket kültürünün bir parçası olmuştur.  Bakın kendisi ne diyor: 

"Bazen programcıya zaman ayırıyorum. Programcılar geç kalmaya ve sabaha kadar çalışmaya meyillidirler. Bu yüzden  bazen sabah altıya kadar ayakta olduğum çok zamanlar olmuştur."

                                                                                                       Mark Zuckerberg

Facebook ilk kurulduğu günde beri adına "hackathons" dedikleri bir kültüre sahiptir. Hachathons ta bütün mühendisler normal mesaileri bittikten sonra, bir masanın etrafında bilgisayarları ile birlikte toplanarak, yeni bir özellik, yeni bir yaklaşım, yeni bir kod düzeni bulup bunu sabahın ilk saatlerine kadar kodlarlar. Yani birşey bulup ortaya birşey çıkartmadan o masadan kalkmak yok. :)


8. Programcılığı öğrenin


Google'un, Microsoft'un vesair şirketlerin kurucularının ortak özelliği hepsinin de programcı olmasıdır. Bakın Mark Zuckerberg ne diyor: 

" Bir numaralı tavsiyem, programlamayı öğrenmen gerektiğidir."

                                                                     Mark Zuckerberg

Bilgisayar programcılığını öğrenmek bizlere farklı düşünme, bütünü erken görme, analitik olmak gibi güzel değerler katar. Tabi ki bir çoğumuzun tutkusu programlama bilmeyi gerektirmez. Mark 'ın yukarıda ki tavsiyesi, gelecek yıllarda programcılığa olan talebin, katlanarak artacak olduğuna inanmasından gelmektedir.


9.Daha iyi olmak için kendinize meydan okuyun


Mark Zuckerberg kendini geliştirme işini çok cidiye alır.  Facebook profilinde çıkarlarından biri olan "arzuyu yok etme" yi listeliyor ve her yıl yeni bir "kişisel meydan okuma" gerçekleştiriyor. Facebook un ilk yıllarında  Ceo luğu  bir çok çalışan ve medya tarafından eleştirilirken, kendisi geri çekilmemiş eski CEO lardan  CEO dersleri almıştır. 
İşletmeler sahiplerinin yansımasıdır derler. Facebook' un daha da iyiye gitmesinin nedeni Mark'ın durmadan kendini geliştirmesidir... 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

BİGO LİVE ile canlı yayın yaparak para kazanın

Mobil cihazları eskisi gibi sadece telefon açmak için kullanmıyoruz. Artık öyle bir duruma geldik ki onlarla yapamayacağımız bir şey  kalmadı gibi. Son zamanlarda edepli yayın yaparak para kazanabileceğiniz bir sürü mobil uygulama çıktı. BİGO LİVE  bunlardan birtanesi ve ben diğerlerine de fırsat buldukça Bu blog da değineceğim.  Şimdi bu postumuzun konusu olan BiGO LİVE ile para nasıl kazanılır bunlara değinelim

Nedir bu BİGO LİVE

BiGO LİVE  online video yayını yapabileceğiniz sosyal bir uygulamadır. Android için google playden İphone için App Storedan temin edebilirsiniz. Bu uygulamayı kullanan yayıncılar genelde  izleyicilerine  yeteneklerini, yemek pişirmeyi, günlük hayatı, danslarını ve bu türden edepli bir çok aktivitelerini izletirler. Bunun karşılığında sizi izleyenler size hediyeler ve Coins yollar. Makalenin başından beri "edepli" kelimesini kullandım. Bunun sebebi BİGO LİVE ın çok kati kuralları olmasıdır. Edepsiz yayın yapmak yasaktır, sigara içmek yasaktır (hatta…

Linux için harika simge teması: Sardi icon theme

Merhaba arkadaşlar uzun süredir  işletim sistemi  olarak linux  Mİnt  kullanıyorum.  Eğer linux kullanıyorsanız aklınıza gelebilecek her şeyin sayamayacağınız kadar çok alternatifi vardır. Simge temaları da istisna değildir. Şimdi sizlere benim de çok severek kullandığım Sardi icon temasının nasıl kuruldugunu anlatmaya çalışacağım.  Öncelikle ufak bir tanım yapalım. 
Sardi simge teması nedir ?
Sardi icon tema renkli, dairesel, modern, özelleştirebilir simge temasıdır.  İlk zamanlar Ardis icon temasını devamı olarak geliştirildi. Fakat daha sonra Sardi ismini alarak, alışıla gelmiş  Ardis temasının kökeni dışında gelişti. Sardi simge teması, birden fazla tema seçeneği sunar. (Yaklaşık 20 adet)    Şimdi bunların bir  kaçının  isimlerine genel bir bakış yapalım.

-Sardi -Sardi Faenza Black -Sardi Black -Sardi Flat Black -Sardi Ghost -Sardi Grey -Sardi Mono -Sardi Orange -Sardi Red -Sardi Vertexed
Nasıl kurulur ? 
Ben Mint  kullanıcısı olduğum için  linux mint te nasıl kurulacağını anlatacağım.…

5 Adımda başladığınız işi bitirme klavuzu

Başladığınız işi bitirememe hastalığına mı tutuldunuz ? Ya da bir fikre başlamakta zorluk mu çekiyorsunuz? Cevabınız evet ise bu yazı tam sizin için biçilmiş kaftan olabilir.
İnsanlar, özellikle biz Türkler fikir bulmak konusunda sıkıntı  yaşamıyoruz . Mahallemizin delisinin bile Amerikalı Girişimcileri hayrete düşürecek fikirleri vardır. Bizim asıl sorumuz bir fikri hayata geçirmek için ona başlamak. Ya da başlamışsak o fikri/işi/görevi bitirememek. Bu işin psikolojisi gereği, başlayıp ta bitirememek sinir bozucu, ve endişe verici olabilir. Başladığımız işi tutarlı bir şekilde tamamlamayı öğrenmenin vakti geldi . Hadi başlıkta da belirttiğimiz gibi adımları sıralayalım. 
1.Neye başlayacağınızı bilin Evet neye başlayacağınızı, bunun ne kadar zaman alacağını, ne kadar çabalamanız gerektiğini önceden bilmelisiniz. Zaman çaba ve hatta para harcamadan bir şeylere başlamak genellikle o işi asla bitirememek demektir. Geçmişinizi gözünüzün önünde canlandırın ve yarıda bıraktığınız işleri hatırlay…